Uspjeh naših debatanata na Državnom takmičenju

Centar za kulturu dijaloga organizovao je 21. Državno debatno takmičenje u prostorijama  Behram-begove medrese u Tuzli ,u periodu od 23. do 25. februara 2018. godine. Na ovom takmičenju, opšta tema je nosila naziv “Jednaki u različitosti – ne diskriminaciji“.

 Na ovom takmičenju našu školu su predstavljali učenici Stefan Žujić  iz IV razreda gimnazijei Marko Miljević iz I razreda gimnazije, pod vodstvom profesora Mladena Ugrena. Naša ekipa je zauzela 12. mjesto od 36 ekipa i više od 150 djevojaka i mladića iz čitave BiH. Izuzetan pojedinačan uspjeh je ostvario profesor Mladen Ugren jer je proglašen za najboljeg debatnog sudiju u državi.

Debatnu sekciju već nekoliko godina uspješno vodi profesor filozofije i sociologije Mladen Ugren. Povodom ovog uspjeha njegovih debatanata profesor Mladen je izjavio: „Zadovoljan sam nastupom koji je moja ekipa prikazala na takmičenju, uprkos svim poteškoćama koje su nas pratile. Iako smo slabije plasirani nego na prošlogodišnjem Državnom debatnom takmičenju, kontinuitet dobrih rezultata je nastavljen i ove godine. Takođe sam polaskan priznanjem za najboljeg sudiju na nivou BiH koje mi je dodijeljeno za suđenje na ovom takmičenju. Nadam se da ćemo i sljedećih godina ostvarivati dobre rezultate.“

Kapiten debatnog tima, Stefan Žujić, povodom ovog takmičenja rekao je:„Na takmičenju je ostvaren izuzetan rezultat, s obzirom na sastav ekipe, gdje su ostvarene tri pobjede u četiri debatne runde. Plasman u četvrtfinale je izostao zbog nedovoljnog broja ostvarenih poena, ali je dvanaesto mjesto takođe odličan rezultat, iz razloga što smo na takmičenju nastupali sa dva člana, a ne sa uobičajena tri, te je jedan od ta dva bio učenik prvog razreda kojem je ovo tek drugo takmičenje. Meni kao kapitenu je takođe drago što su mlađi članovi sekcije, prvenstveno učenici prvog razreda došli do potrebnog iskustva za dalje ostvarivanje veoma dobrih rezultata na državnoj sceni i nadam se da će u budućnosti naša škola imati još ovakvih uspjeha sa njima.“

Mlađi član ekipe, Marko Miljević, podijelo je svoje utiske:„Vrlo sam zadovoljan cjelokupnim iskustvom, nivoom organizacije kao i cjelokupnom atmosferom takmičenja. Veoma mi je drago što smo lijepo primljeni od škole domaćina, te će mi ovo iskustvo mnogo doprinijeti u budućim takmičenjima. Takođe, na ovom takmičenju smo upoznali mnogo mladih ljudi i ostvarili mnoga prijateljstva, što je i jedan od najvažnijih ciljeva Centra za kulturu dijaloga.“

Rezultatom su zadovoljni i profesor i učenici i očekuju da će se broj članova Debatne sekcije povećati.

Dragana Đukić, IV1 gimnazije