Ugostitelji uspješni u praktičnoj nastavi

Već duži niz godina u našoj školi učenicima se pri izboru zanimanja za srednjoškolsko obrazovanje nudi zanimanje ugostitelja trećeg stepena stručne spreme. U toku školovanja učenici izučavaju teoriju koju su kasnije dužni primijeniti u praktičnoj nastavi. Tokom praktične nastave savladavaju brojne tehnike kuhanja i pripreme raznovrsnih jela. Praksu imaju dva puta sedmično, a prije časa obavljaju niz pripremnih zadataka kao što su kupovina potrebnih namirinica.

Profesorica Maja Mojević im pomaže da lakše savladaju teorijsku, kao i praktičnu nastavu. U razgovoru sa njom saznali smo kako izgleda jedan čas prakse. Učenici drugug razreda ugostiteljske škole teorijsku nastavu prate praktičnom, a trenutno rade na varivima, jelima od povrća i tijesta. Na časovima su podijeljeni u parove, a svaki par priprema predjelo i glavno jelo, a ponekad i desert. Profesorica ih pušta i podstiče da budu samostalni, kao i da pogriješe jer je i to jedan vid učenja. Naravno, sve vrijeme ih nadgleda i pomaže im da prevaziđu teže zadatke.  ,,Učenici su jako zainteresovani za rad i vole časove praktične nastave. Redovni su i vrijedni na nastavi“, izjavila je profesorica Maja Mojević. Istakla je kako čak dva učenika iz odjeljenja pohađaju praktičnu nastavu i izvan škole, nakon redovnih časova, ali su svejedno prisutni i na časovima školske praktične nastave.

Novinar: Tatjana Smiljanić I ct