Učenicima održano poučno predavanje o potrebi očuvanja srpskog jezika

5Učenici I1, I2, II1, II2, III1, III2, IV1, IV2 gimnazije, III i IV razreda ekonomskih tehničara prisustvovali su predavanju o očuvanju srpskog jezika koje je održao prof. srpskog jezika i književnosti , Duško Pevulja. Pevulja je prof. na Filološkom fakultetu u Banjaluci, na katedri srbistika. Nedavno je i u Srpcu održao promociju svojih knjiga „Povratak srbistici“ i  „ Razgovori“. Prof. Pevulja smatra da srpska lingvistička nauka danas ne smije davati naučni legitimitet rasparčavanju vlastitog jezika. „Srpski jezik je ugrožen jer smo iznevjerili ključne principe koji u određenju jezika i jezičkog identiteta važe za sve druge narode. Naš narod i naš jezik ipak imaju šansu, a to je povratak tradiciji. Kultura je jedan od načina da se odbrani i sačuva nacionalni identitet“, istakao je Pevulja. Ovo predavanje u kojem su izložene činjenice o srpskom jeziku ostavile su pozitivan utisak na učenike.

Andrea Ivanović, I1 gimn.

Andrea Ivanovic, I1 gimn.