Srednjoškolci upoznati sa opasnostima na društvenim mrežama

Dana 05.03.2019. godine u Domu kulture u Srpcu službenici uprave za policijsko obrazovanje su održali dvočasovno predavanje o opasnostima koje vrebaju na društvenim mrežama. Predavanju su prisustvovali svi učenici naše škole zajedno sa razrednim starješinama i ostatkom školske uprave. Najveći dio predavanja se odnosio na bezbijedno korištenje društvenih mreža, a ukazano je i na određene rizike. Aleksandar Miladinović, profesor kriminalistike na Policijskoj akademiji u Banjoj Luci, prisutnima je objasnio nešto vise o načinu reagovanja na seksualno uznemiravanje,te je mladima predstavio konkretne primjere seksualnog uznemiravanja putem društvenih mreža koji su na njih ostavili snažan utisak, a savjetovao ih je da vode računa o zaštiti ličnih podataka na internetu.  Prisutnima je skrenuo pažnju  da budu oprezni pri stupanju u kontakt  sa nepoznatim ljudima na internetu i da uvijek prijave nadležnima svaki vid seksualnog uznemiravanja.

“Smatram da je jučerašnji događaj bio veoma koristan, jer je mladima ukazao na opasnosti koje su prisutne na društvenim mrežama. Pored opasnosti, policijski službenik je predočio i brojne načine prevencije, tj. mjere koje se trebaju preduzeti da bismo mogli sigurno koristiti društvene mreže”, izjavila je učenica Nikolina Pavković.

Organizatori predavanja su bili MUP RS i Policijska stanica Srbac.

 

Novinarska sekcija