SPROVEDEN TRADICIONALNI PROJEKAT „IDEMO NA MARS“

U periodu od 20.11.2023. do 24.11.2023. u našoj školi realizovan je projekat pod nazivom „Idemo na Mars“ koji se sprovodi više godina zaredom. Primarni cilj ovog projekta jeste da se učenici na jedan dan ili čas nađu u ulozi profesora,  pedagoško-psihološke službe ili sveukupnog rukovodstva škole, te da uvide kakvu odgovornost, obaveze i benefite donose ova zanimanja. Kao i prethodnih,ove godine zamjenu su dobili direktor, psiholog i veliki broj profesora, te je samim tim projekat realizovan veoma uspješno.

Profesorica engleskog jezika, Mladena Brajić, podijelila je sa nama svoje mišljenje o projektu: ,,Ja volim svoj posao. Bio je moj drugi izbor i za njega sam se opredijelila u trenutku kada je u meni prevagnula ljubav i sklonost prema stranim jezicima. Ovaj projekat je generalno dobra stvar jer učenici mogu dobiti određeni uvid u nastavni proces iz perspektive predavača. Što se tiče današnjeg časa, smatram da je učenica uspješno realizovala nastavnu jedinicu. Moju ulogu danas je preuzela učenica Maja Savić iz trećeg razreda gimnazije. Smatram da se odlično pripremila za čas, kao i da se odlično uživjela u ulogu. Učenici su bili zainteresovani, te su aktivno učestvovali u realizaciji časa. Sigurna sam da bi se Maja jako dobro snašla kao profesor u nekoj bližoj budućnosti.“

Kako je projekat izgledao iz učeničkog ugla otkrili su nam Filip Gužvić iz prvog razreda gimnazije, Maja Savić iz trećeg razreda gimnazije  i Milica Đuričić iz prvog razreda gimnazije.

,,Mislim da je ovo dobra stvar zbog socijalizovanja učenika međusobno, kao i da bi plan i program učinili zanimljivijim i prilagodljivijim za đake. Danas sam mijenjao profesoricu Slađanu Račić Malbašić na času hemije. Bilo mi je prilično lako jer je hemija moj omiljeni predmet. Moj čas bio je eksperimentalnog tipa i svojim prijateljima iz razreda sam objašnjavao razne hemijske procese, kao i uzroke njihovih dešavanja. Zaista,bilo je ovo lijepo iskustvo, ali smatram da pozicija profesora ipak nije za mene zbog mojih drugačijih interesovanja“, izjavio je Filip Gužvić.

Nešto više rekla je Maja Savić: ,,Danas sam na dvočasu engleskog jezika zamijenila profesoricu Mladenu Brajić, sa punim zadovoljstvom.Engleski jezik je, pored srpskog jezika, moj omiljeni predmet te sam pomislila da bi bilo zanimljivo održati ta dva časa. Moji časovi su prošli uspješno i veoma sam zadovoljna učešćem i aktivnošću mojih prijatelja tokom cjelokupnog projekta. U ulozi profesora sam se vrlo dobro snašla i svako bi trebao doživjeti ovakvo iskustvo prije nego što odabere svoj životni put. Uopšteno se ne mogu pronaći u ulozi profesora, ali dopalo mi se i vrijedi pokušati.“

Učenica Milica Đuričić je izjavila: ,,Na tri časa zamijenila sam Željku Babić, psihologa naše škole. Uloga psihologa mi se dopala, ali i od ranije mi se činila veoma zanimljivom. Danas sam mnogo toga naučila, mislim da to i jeste suština ovakvih iskustava. Shvatila sam da posao psihologa nosi mnoštvo odgovornosti, tačnosti i preciznosti. Veoma sam se zainteresovala za ovu profesiju i rado bih ponovila ovakav doživljaj. Bez obzira što ovo ne predstavlja lak posao, smatram da bih ga mogla obavljati u budućnosti.“