Proslava Savindana u JU CSŠ „Petar Kočić“

IMG_1570Školska slava Savindan, koja se proslavlja u čast Svetog Save – utemeljivača obrazovanja i prvog srpskog arhiepiskopa, obilježena je i u našoj školi 27.01.2017. godine. Na ovom događaju prisustvovao je veliki broj profesora i učenika, bivših radnika ustanove, predstavnika lokalne vlasti, direktora javnih preduzeća, članova Savjeta roditelja i školskog odbora. Savindan je proslavljen prigodnom akademijom na kojoj su nastupili učenici naše škole. Akademiju je himnom otvorila Etno grupa  „Spomenke“ koju čine učenice iz II1: Isidora Cvijetić, Dajana Barašin, II2: Ivana Vujičić, Milica Ilić, Sara Krčmar, Nikolina Grković i učenica I1 Milica Đokanović. Uz muzičku pratnju profesora Nedeljka Kusića  „Spomenke„  su izvele pjesme: „Pravoslavlje“, „Ko udara tako pozno“. Zatim se prisutnima obratio direktor Centra, Milenko Živanić. ,,Sveti Sava je postao simbol srpske nacije i za sve što je učinio u oplemenjivanju srpske narodne duše, dugujemo mu zahvalnost. Njegova djela potvrđuju istinu koja kaže da samo svestran, obrazovan i prosvijećen čovjek može biti u službi svog naroda”, istakao je Živanić. On je dodao da su se njegovim primjerom vodili nekadašnji učenici ove škole koji su danas svjetski priznati akademski stručnjaci i koji sa uspjehom pronose ime naše škole i naše lokalne zajednice. Po njegovim riječima, ako bismo pogledali dalje u prošlost, bilo je dosta đaka iz Srpca koji su danas uspješni stručnjaci u svijetu. “Ovaj put ću se osvrnuti na posljednjih nekoliko mjeseci i pomenuti inženjera elektrotehnike Filipa Savića, uspješnog mladog čovjeka koji je bio naš učenik, kao i Mirka Marjanovića, učenika trećeg razreda ekonomske škole koji je prije nekoliko dana proglašen za najboljeg debatanta u BiH na zimskom debatnom kampu na Jahorini. Tu je i gimnazijalka Lidija Nožanić, koja je odličan učenik i učestvuje na brojnim takmičenjima, a stigla je i objaviti knjigu”, naglasio je Živanić. Pohvala je upućena i prvom razredu ekonomista sa razrednim starješinom Brankom Keser. Ovo odjeljenje je proglašeno za najbolje na osnovu uspjeha u učenju i vladanju, kao i drugim aktivnostima. “Imamo još dosta malih genijalaca u klupama koji su bili veoma zapaženi na kraju prvog polugodišta. Odličan uspjeh je ostvarilo 69 učenika, a među njima je devet vukovaca. Na nama je da im pružimo ono što zaslužuju i stvorimo ambijent u kojem će se osjećati sigurno, a ne odlaziti u svijet trbuhom za kruhom. Po uzoru na Savino djelo, našim pokoljenjima moramo ostaviti ono što je Sveti Sava ostavio nama”, rekao je Živanić. Voditelji programa su bili: Isidora Cvijetić (II1)  i Ognjen Krčmar (III1). Akademija se nastavila uz recital učenika: Lidije Nožanić, Tamare Lepir, Natalije Knežević, Katarine Šaponje, Živojina Suvajca.

Svetosavka akademija upotpunjena je pjesmom „Sveti Sava“ koju je pročitala Lidija Nožanić iz svog poetskog prvenca. Program je okončan lomljenjem slavskog kolača i vjerskim obredom. Nakon toga,  prisutni gosti su prisustvovali prirodnom koktelu u holu naše škole .

                                                                                                                Vladana Kragulj, I mt

vladana-kragulj-imt