Obilježena školska slava Sveti Sava u JU CSŠ „Petar Kočić“

Školska slava Savindan, koja se proslavlja u čast Svetog Save – utemeljivača obrazovanja i prvog srpskog arhiepiskopa, obilježena je i u našoj školi 24.01.2020. godine, kulturno-obrazovnim programom.  Ovom događaju prisustvovao je veliki broj profesora, učenika i članova Školskog odbora. U ovom svečanom programu su učestvovali učenici naše škole. Sam program je otvorila etno-grupa naše škole, koju čine učenice II razreda gimnazije: Olja Miletić, Zorana Dumonić, Gabrijela Čekić, Anđela Stanišljević i učenica mašinske škole Dijana Brković, izvedbom svetosavske himne uz muzičku pratnju talentovanih učenika naše škole: Milana Topića (IIIet) i Marka Ljuboje (IImt).  Nakon ove izvedbe se prisutnoj publici obratio sveštenik Željko Sarić prigodnom Svetosavskom besjedom. Akademija je nastavljena raznim recitacijama, besjedama, pjesmama i bim projekcijama, a u ovom kulturnom programu su, pored gore navedenih, učestvovali: Snježana Stojković (III2gimn), Nikola Živanić (III1gimn), Violeta Pantelić (IVet), Sara Žujić (III2gimn), Nemanja Kralj (III1gimn) i Sara Gužvić (Iet/bt). Program su vodili: učenik III2 razreda gimnazije – Marko Miljević i učenica II razreda gimnazije – Gabrijela Čekić.

        Olja Miletić, učenica II razreda gimnazije i članica etno-grupe, je izjavila: „Kao članica etno-grupe naše škole, učestvovala sam u Svetosavskoj priredbi. Mi smo izvele tri pjesme: „Himna Svetog Save“, „Oro se vije“ i „Jovano Jovanke“, uz pratnju Milana Topića na harmonici i Marka Ljuboje na gitari.  Zadnju pjesmu, „Vrbice, vrbo zelena“, smo pjevale acapella. Bilo mi je veliko zadovoljstvo biti jedan od učesnika jer je ova priredba bila ujedno i pokazatelj talenata naše škole, ali pored toga, odali smo počast jednoj od najznačajnijih osoba za naše prosvjetiteljstvo.“

       Profesor srpskog jezika i organizator ove priredbe, Slobodanka Vučinić, izjavila je: „Obilježili smo Savindan kako dolikuje školi, s obzirom da je davne 1840. godine proglašen za školsku slavu. Pripreme su tekle po planu. Učenici koji su učestvovali u pripremi programa su odgovorni i talentovani, što je rezultiralo veoma svečanom i toplom priredbom, koju smo održali u holu naše škole.“

Osim priredbe, u ponedjeljak 27. 1. sa početkom u 11.30 h organizovan je slavski ručak kome su prisustvovali sadašnji i bivši radnici škole, predstavnici lokalne vlasti, učenici koji su učestvovali u priredbi i učenici vukovci, kao i brojni drugi gosti među kojima je i Milan Petković, potpredsjednik NSRS i bivši učenik naše škole.

Prisutnima se obratio i direktor škole:

„Sveti Sava je utemeljivač našeg identiteta i postojanja, uveo nas je u red hrišćanskih naroda, organizovao nas je kao crkvu i kao narod. Postao je simbol srpske nacije i za sve što je učinio u oplemenjivanju srpske narodne duše dugujemo mu veliku zahvalnost.“

Posebne čestitke i poklone direktor je uručio prof. Mladeni Brajić i Svjetlani Lepir koje su napunile 20 godina radnog staža.  

Dejana Smiljanić, III1 gimn.

Gabrijela Čekić, II gimn.

Anđela Stanišljević, II gimn.