Trening za trenere „Ne mrzim, dakle, postojim“

Komitet Republike Srpske za borbu protiv govora mržnje na internetu i Omladinski centar AUKTUS u saradnji sa PRONI Centrom za omladinski razvoj organizovali su od 6. do 10. novembra u Trebinju trening  pod nazivom „Ne mrzim, dakle, postojim“ na kojem je učestvovala i volonterka UG C.E.Z.A.R iz Srpca, Neda Topić. Osnovni cilj treninga je bio osposobljavanje aktivnih mladih ljudi iz Republike Srpske radi kreiranja baze aktivista za borbu protiv govora mržnje i diskriminacije na bilo kojoj osnovi. Tokom treninga, učesnici su stekli osnovna znanja o Kampanji Republike Srpske za borbu protiv govora mržnje na internetu, zaustavljanju govora mržnje na internetu, vršnjačkoj edukaciji i ljudskim pravima.

Aktivisti su napravili zajednički plan za realizaciju aktivnosti u svojim lokalnim zajednicama i srednjim školama, koje će biti realizovane u saradnji sa savjetima učenika i organizatorima treninga. Obuke na ovu temu u našim školama će upravo održavati Neda Topić.

“Internet nam daje nove mogućnosti povezivanja s drugim ljudima, s kojima dijelimo stavove i vrijednosti. Ali, u ovom prostoru možemo biti žrtva i počinilac govora mržnje u različitim oblicima, zbog čega je neophodno informisati javnost, posebno djecu i mlade, o poštovanju ljudskih prava, kao i o negativnim uticajima govora mržnje. Kampanja se zalaže za jednakost, dostojanstvo, ljudska prava i različitostim,a realizovaće se kroz veliki broj akcija i intervencija, pripreme mladih ljudi i omladinskih organizacija da prepoznaju i djeluju protiv kršenja ljudskih prava”, rekla je Neda Topić.

Generalni direktorat za demokratiju Savjeta Evrope je na prijedlog Savjetodavnog odbora za mlade pokrenuo globalnu kampanju za borbu protiv govora mržnje na internetu „No Hate Speech Movement“. Kampanju provodi Savjet Evrope i države članice Savjeta Evrope kroz osnivanje komiteta.

U svrhu proaktivnog djelovanja na internetu i u zajednici, te prateći preporuke i smjernice Savjeta Evrope, Ministarstvo porodice, omladine i sporta Republike Srpske je u saradnji sa omladinskim organizacijama iniciralo osnivanje Komiteta Republike Srpske za borbu protiv govora mržnje na internetu i pokretanje Kampanje Republike Srpske za borbu protiv govora mržnje na internetu. Članovi Komiteta su predstavnici institucija vlasti, javnih ustanova, organizacija civilnog društva i medija, imenovani od strane Vlade Republike Srpske.