Najbolji debatant BiH, Mirko Marjanović

1Od 10. do 14. januara 2017. godine održan je zimski debatni kamp na Jahorini, u organizaciji Centra za kulturu dijaloga Sarajevo. Ovaj događaj je okupio učenike iz 25 srednjih škola širom BiH. Na kampu je prisustvovao  i učenik naše škole Mirko Marjanović u pratnji profesora filozofije i socijologije Mladena Ugrena.

Naime, Mirko je ostvario sjajne rezultate na takmičenju koje se održalo u okviru kampa, te smo odlučili da mu postavimo par pitanja i saznamo nešto više o Mirkovom životu uz debatu.

 1. Kako i kad si se počeo baviti debatom?

Debatom sam se počeo baviti početkom drugog razreda srednje škole. Debata mi je privukla pažnju prvenstveno zbog formalnosti, te sam čuvši da u školi postoji debatna sekcija bez mnogo razmišljanja odlučio da se pridružim.

 1. Kakva su tvoja dosadašnja iskustva? Na kojim takmičenjima si učestvovao i kakve si rezultate postigao?

Dosad sam učestvovao na dva regionalna i jednom državnom takmičenju. Takođe, učestvovao sam i na jednom međuškolskom druženju. Na posljednjem regionalnom takmičenju, iako nismo zauzeli visoku poziciju, od 15 ekipa, jedna smo od dvije neporažene kroz 3 debatne runde. Uspjeli smo i da porazimo šampione BiH na njihovom terenu, ekipu banjalučke gimnazije.

 1. O kojim temama ste razgovarali na kapmu?

Glavna tema je bila “Svi različiti – svi jednaki”. Takođe, dotakli smo se i govora mržnje, slobode govora i onog glavnog, a to je interetničko pomirenje.

 1. Možeš li nam reći nešto o aktivnostima na kampu?

Na kampu su organizovane razne aktivnosti, ali glavna aktivnost je bila debatno takmičenje, koje je bilo podijeljeno u dvije kategorije – za početnike i za napredne debatante.

 1. Da li si zadovoljan svojim uspjehom?

Naravno. U ekipnoj konkurenciji osvojio sam drugo mjesto, a u pojedinačnoj prvo.

 1. Kakav je tvoj utisak o vremenu provedenom u kampu?

Zimski debatni kamp će mi zasigurno ostati u sjećanju kao jedno od najljepših iskustava u životu. Sam događaj je sjajno organizovan, te iako okupirani mnogim aktivnostima, nismo osjećali napor. Išli smo na vrh planine, kupali se u bazenu, odrađivali dužnosti u radionicama i takmičenjima, snimali vebinare, pak smo ostajali budni do ranog jutra, družeći se. Od svega tog, pa čak i pored ostvarenog uspjeha, najdraža uspomena mi je zasigurno duh zajedništva i jedinstvo koje se osjećalo.

 1. Koje su prednosti bavljenja debatom? Šta sve učenici usavršavaju kroz debatu?

Debata je jedini i isključivi način rezonovanja informacija i put do istine. Ona jača kritičko mišljenje, otvara i izoštrava um. Glavna moć i unikatnost debate leži u njenoj osnovi, tezi. Mnogo puta debatanti, samim tim i ja, brane teze sa kojima se ne slažu. Stavljaju se u poziciju drugih ljudi i traže informacije koje potkrepljuju takve teze. Time osobe primaju informacije sa svih strana, i bez predsedana grade svoje sopstveno mišljenje. Činjenica je da apsolutna većina ljudi sluša samo što želi i odbacuje negativne informacije, makar one bile tačne. Cilj debate je da u potpunosti izbaci takav sistem umnog razvoja iz čovjekovog života.

 1. Koliko je važan dobar tim i komunikacija u timu?

Tim je snažan onoliko koliko i najslabija karika. Debata se vodi na principu građenja slučaja o tezi, te svaki član prezentuje pojedini dio. Svaki element je podjednako bitan i mora se izvršiti na visokom nivou, a ako se to ne učini, čitav slučaj gubi na vrijednosti. Tokom same debate, a i prije, komunikacija je ključna. Prvenstveno da bi se slučaj objedinio, a tokom debate prilagodio situaciji. Članovi moraju konstantno sarađivati da bi dokazali auditorijumu da je njihov slučaj jedini pravi i istinit.

 1. Ko ti je najveća podrška?

Podršku imam od svojih kolega debatanata, bliskih prijatelja, a najviše od svog debatnog trenera profesora Mladena Ugrena.

 1. Na koji način obogaćuješ svoj rječnik? Da li čitaš i koji te žanrovi najviše zanimaju?

Čitanje mi je jedna od omiljenih aktivnosti, a za jednu od najznačajnijih karakteristika čitanja naveo bih proširenje vokabulara. Volim da čitam razne žanrove, a kao omiljene bih izdvojio drame i trilere, a ponajviše psihološke drame i post-apokaptilptičke romane poput “Ostrva Šoter” i vanvremenskog remek djela “1984”. Krenuvši od zabavnog aspekta preko mnogo usađenog znanja, pa do dubokoumnih pouka koje zaprepaste čitaoce, ove umotvorine zaista mnogo nude.

 1. Koji je tvoj moto?

“Ako nešto može biti uništeno istinom, onda i zaslužuje biti uništeno istinom” – Carl Sagan.

 1. Kakvi su tvoji planovi za budućnost?

Imam u planu nastaviti sa obrazovanjem u vidu izučavanja nauke i tehnologije, te planiram upisati fiziku ili inžinjerstvo. Ipak, kako mi je debata prirasla srcu, a trenutno se bavim aktuelnim temama, nastaviću biti i politički aktivan uporedo sa školovanjem.

 1. Planiraš li se dalje baviti debatom?

Debatom se planiram baviti dok god budem mogao. Nadam se i tokom fakulteta. Ako ikad budem morao napustiti debatu, koristiću svoja stečena znanja i vještine u razne korisne svrhe. Ipak, nadam se da će debata uvijek biti uz mene.

 

Andrea Ivanović, II-1 gimnazijeAndrea Ivanovic, I1 gimn.

Dragana Đukić, III-1 gimnazijeza-novinarsku