„MRTVA PRIRODA“ – Pol Sezan

Među slikarima postimpresionizma , nalazi se i Pol Sezan , o čijem djelu ću da pišem. Nakon dugog rada, Pol Sezan stvorio je slikarstvo prepuno ravnoteže, geometrijske stvarnosti i čvrstine. U svojim djelima slikao je pejzaže, portrete i mrtvu prirodu. Njegove slike bile su prožete svjetlošću, sjenkama kao i geometrijskim oblicima, što predstavlja i početak kubizma. Njegovo djelo, koje je meni privuklo pažnju, nosi naziv „Mrtva priroda“. Djelo je naslikano 1905. godine. Autor je na ovoj slici prikazao voće, koje ja uzimam za glavni motiv. Na stolu, na kojem se ono nalazi, ističu se savršeno prikazani nabori draperije. Čini se da je sama scena postavljena u tamnoj prostoriji  tako da svojim jarkim bojama, žute i narandžaste, voće dominira. Bijela draperija ostavlja utisak mekoće i nježnosti. Pozadina je tamno smeđe boje s tim da je dio pozadine prekriven zelenkasto-smeđim komadom draperije koji kao da je okačen na zid. Slikar je djelo naslikao uljanim bojama na platnu. Linije su tako tanke i precizno izvučen da je teško povjerovati da je to uradila ljudska ruka. Sjene su veoma vješto prikazane u dijelovima draperije i voća, i vidi se da svjetlost dolazi sa lijeve strane. Predmeti na slici oivčeni su tankim crnim linijama tako da izgledaju veoma prirodno. Tekstura većine predmeta je sjajna i glatka dok se na stolu primjete hrapavi dijelovi. Po meni, autor je ovim djelom ostavio topao ugođaj. Taj prizor sa slike mogu da zamislim u maloj, toploj kolibi u sred šume. Slatki miris voća šireći se po prostoriji privlači pažnju prisutnih u kolibi dok oni žurno kreću prema stolu da odaberu sočan plod. 

Anja Malbašić,  II1 gimnazije