Most u Mejnsi

Umjetničko djelo nosi jednostavan naziv odgovarajući slici, a to je Most u Mejnsi. Mejnsa je manje naselje u gradu Melunu, tridesetak minuta južno udaljen od Pariza;  gdje je slikar Pol Sezan u nekoliko navrata živio i tako 1879. naslikao ovo umjetničko djelo. Pol je Most na Mejnsi naslikao uljem na platnu. Fokusirao se više na formu i strukturu, nego na detalje. Pojednostavio je prirodne oblike brzim debelim slojevima boje i obratio pažnju na vertikalne linije drveća na lijevoj strani slike i horizontalne linije u pozadini. Koristio je manji broj boja i njihovih nijansi da bi dočarao jednostavnost i harmoničnost , koju je on osjećao. Zbog Pola, stvorena je posebna podvrsta impresionizma nazvana skraćenim Impesionizmom. Slika pejzaža i prirode tj. zelenila je stavljena u prvi plan, potpuno zanemarujući nebo. Slika privlači svojim tamnim, mističnim ali opet smirenim i ustaljenim bojama koje se obasjavaju na naizgled nepomičnom potoku, daje osjećaj smirenosti, povezanosti sa prirodom i draži koje proljeće donosi, koje je slikar tada osjećao, a zbog ove slike danas i ja.                  

Marko Milinčić, II1 gimn.