Mladi fizičari olakšali izvođenje nastave biologije svojim kreativnim izumom

Nikola Petković (IV1 gimnazije), Igor Malešević (IV1 gimnazije) i Stefan Žujić (II1 gimnazije), članovi sekcije koju vodi profesor fizike Saša Babić osmislili su i realizovali zanimljiv projekat. Riječ je o klasičnom optičkom mikroskopu koji je naknadno digitalizovan pomoću digitalne kamere na okularu i preko računara vrši reprodukciju slike na video-bim tako da svi učenici u odjeljenju mogu da vide ono što se nalazi pred mikroskopom. Prilikom razgovora sa mladim fizičarima dobili smo mnogo zanimljivih informacija o njihovom radu.

  • Kada i kako ste došli na ideje da usavršite mikroskop koji se upotrebljava u školi?

Stefan Žujić: „Imao sam priliku da vidim mikroskop kućne izrade koji koristi sočivo od lasera i telefon kao okular i tako se rodila ideja.“

  • Šta ste koristili u radu i da li je mikroskop u upotrebi?

Nikola Petković: „Pri izradi je korišten pribor za svakodnevnu upotrebu. Mikroskop je funkcionalan i u upotrebi je u nastavi biologije“.

  • Šta trenutno radite na časovima Sekcije?

Igor Malešević: „Počeli smo sa izradom jonizacione komore za dokazivanje radioaktivnih elemenata, što je predmet atomske i nuklearne fizike.“

  • Od svega sa čim se susrećete u radu, šta je najzanimljvije i imate li vi neke svoje ideje?

Nikola Petković: „Naročito me zanima sam proces izrade i testiranje pri završetku rada. Takođe me zanima i proces istraživanja vezano za određene teme. Tako npr. kolega Igor i ja imamo ideju da napraimo aparat za šećernu vunu i u slobodno vrijeme istražujemo o tome.“

Igor Malešević: „Mene privlači sam proces osmišljanja projekta, kao i realizacija. Često istražujem na internetu, a takođe koristim i enciklopedije prirodnih nauka da bih proširio svoje znanje.“

Stefan Žujić: „Oduševljava me praćenje načina funkcionisanja onoga što je napravljeno. Imam mnogo ideja. Zainteresovan sam za avione i letenje. Na osnovu našeg rada na sekciji došao sam do ideje da kombinujem ono što ovdje radimo i ljubav prema avionima, tako da sam predložio da napravimo dron. Međutim, zbog nedostatka sredstava, alata i vremena to još uvijek nije moguće.“

  • Kakvi su dalji planovi za rad Sekcije?

Igor Malešević: „Po završetku jonizacione komore planiramo da napravimo repliku Van de Grofovog generatora.“

  • Šta planirate upisivati?

Igor M.: „Primijenjenu fiziku“

Nikola P.: „Biohemiju“

Stefan Ž.: „Vojnu akademiju“

  • Profesore, kakvi su vaši utisci o radu učenika i sekcije?

Prof. Saša Babić: „Učenici su veoma zainteresovani i kreativni i imaju smisla za ono što radimo. Nedostatak opreme nam je prepreka u radu, ali bez obzira na to članovi Sekcije se trude i postižu dobre rezultate.“

[Not a valid template]