Međunarodni dan srednjoškolaca (17.11.)

“Međunarodni dan srednjoškolaca” se obilježava 17.11. svake godine u spomen i znak sjećanja na praške studente i srednjoškolce koji su zbog mirnog protesta protiv nacističke okupacije svoje zemlje streljani bez prethodnog suđena. Dan srednjoškolaca danas poprima oblik borbe samih srednjoškolaca za njihova prava te zastupanje njihovih interesa. Ovaj dan koji se već tradicionalno obilježava kako u našoj školi tako i širom BiH, obilježilo je oko 30 srednjoškolaca fleš-mobom na gradskom trgu tačno u 11h i 17 minuta.

Cilj ove akcije jeste probuditi svijest vlasti koja će početi da gleda na srednjoškolce kao na resurs koji koristi državi a ne kao na problem.Vjerovatno malo ko zna važnost ovog dana i to zbog toga što malo ko priča o tome i malo ko zna i poštuje prava srednjoškolaca.
Maria Šnjegota, IV ET