Intervju sa našom učenicom Irinom Kljajčin, najboljom volonterkom u RS za 2022. godinu

Međunarodni dan volontera za 2022. godinu obilježen je Centralnom manifestacijom koja se odvila 5.12.2022. u banjalučkom Domu omladine. Na manifestaciji je prisustvovala i ministarka porodice, omladine i sporta, Sonja Davidović, koja je uručila nagrade za  pet najboljih volontera ove godine i istakla pružanje podrške volonterstvu u ime ministarstva i vlasti Republike Srpske. Takođe je naglasila da svi volonteri zaslužuju svu podršku koju mogu da dobiju, jer dobrovoljno ulažu svoje slobodno vrijeme da bi pomogli ostalim građanima, pokazujući tako svu svoju empatiju i humanost koju posjeduju.

Jedan od pet najboljih volontera ove godine na području čitave Republike Srpske je baš jedna od naših učenica, Irina Kljajčin, učenica IV razreda bankarskih tehničara. Ona obavlja svoje volonterske aktivnosti u sklopu Udruženja Građana „C.E.Z.A.R.“ i oni za nju kažu da je ona jedna veoma kreativna, odgovorna, empatična, angažovana i motivisana osoba i dobar timski igrač koji podstiče i druge mlade ljude na aktivizam.

 Irini smo takođe postavili nekoliko pitanja o njenom volonterskom radu.

1. Koliko dugo si već volonter?
„Volontiram već dvije godine.“

2. Postoji li neki poseban razlog zašto si volonter?
„Jednostavno veoma volim da pomažem drugim ljudima i činim dobra djela. Osjećam se ispunjeno kada znam da sam uspjela nekome da pomognem.“

3. Da li si osvojila još neke nagrade?
„U oblasti volontiranja, pored republičke, dobila sam i nagradu za najboljeg volontera 2022. godine u našem lokalnom timu.“

4. U kojim si sve volonterskim akcijama učestvovala? Postoji li neka koja se tebi posebno svidjela?
„Učestvovala sam u mnogim volonterskim akcijama kao što su „Budi mi prijatelj“, „Jedan slatkiš, jedno dijete“, „Bardača Meet Up“ i mnoge druge. Iako, meni lično najdraža volonterska akcija je bila „Jedan paket, mnogo ljubavi“  u kojoj smo podijelili pakete sa posteljinom i higijenskim sredstvima djeci iz socijalno ugroženih porodica tako što smo im ih uručivali lično u njihovim domovima.“

5. Šta sve podrazumijeva biti volonter? Iziskuje li to mnogo truda i rada?
„Volonterstvo, kao i sve što radimo, nije lako. Međutim, kada se sa volonterske strane postave pitanja „Šta se radi i koliko?“, često mislimo i odgovaramo sa „ništa puno“. Obično i ne primijetimo koliko smo truda i rada uložili jer prosto svi ovo radimo iz razloga jer u tome uživamo i nama se to tada čini kao mala stvar, iako nekome može značiti mnogo.“

6. Da li planiraš da se i dalje nastaviš baviti volontiranjem? Imaš li nešto određeno u planu?
„Naravno da planiram da nastavim da volontiram. Za sada, generalno, u planu imam samo da učestvujem u što više volonterskih akcija.“

7. Na koji način saznaješ i prijavljuješ se na sve volonterske akcije u kojima učestvuješ?
„Aktivna sam u drugim NVO koje me obavještavaju o događanjima. Takođe, znam često saznati preko društvenih mreža.“

8. Da li si član još nekih volonterskih organizacija? Ako da, kojih?

„Pored UG „C.E.Z.A.R.“, članica sam i NVO „Milenijum“ otprilike par godina.“

9. Za kraj, šta bi željela da poručiš čitaocima?

„Željela bih da ovim putem pozovem sve čitaoce da nam se pridruže u nekoj od narednih volonterskih akcija i da i oni vide kakav je osjećaj biti volonter.“

Novinar:

Sonja Mikić, IIet