Intervju sa Lidijom Nožanić povodom promocije književnog prvenca „Između vječnosti i trenutka“

2Lidija Nožanić, učenica III1 gimnazije naše škole, izdala je svoju prvu knjigu pod nazivom „Između vječnosti i trenutka“. Promocija ove zbirke pjesama uspješno je objavljena 6.10.2016. godine u skupštinskoj sali, u kojoj nije bilo dovoljno mjesta za sve posjetioce željne lijepe riječi. Lidiji smo, povodom ovog velikog uspjeha, postavili par pitanja i saznali više o utiscima sa promocije ove mlade pjesnikinje.

  1. Da li si zadovoljna promocijom svoje prve knjige? Da li su se ispunila tvoja očekivanja?

Zadovoljna sam jer je veliki broj mladih prijatelja, članova moje prorodice, nastavnika i profesora prisustvovao promociji.

  1. O tvojoj knjizi su govorili mnogi. Čije riječi su na tebe ostavile najjači utisak?

O mojoj knjizi su govorili profesori srpskog jezika i književnosti Gordana Đukić, Miloš Milinčić i Krsto Čavor, nastavnik srpskog jezika i književnosti Branko Pivašević, književnici Žarko Šarić i Đuro Milekić, predsjednik SKK „Vihor“ Savko Pećić Tesa, predsjednik Opštinske organizacije slijepih i slobodnih lica Božidar Drinić. Na mene su jak utisak ostavile riječi profesora Čavora: „Nema drugog objašnjenja za ljepotu njenih pjesama, osim da joj je talenat podaren od Boga, što potvrđuju i Aristotelove riječi da su pjesnici Bogom dani ljudi“. Takođe jak utisak na mene ostavlja profesor Milinčić: „Njeno pisanje me najviše podsjetilo na pjesme „Srpskog Jesenjina“ Branka Miljkovića, ali je očigledan uticaj i Njegoša kao njenog velikog uzora. Poezije nema bez neprekidnog traženja i ona je najveća avantura ljudskog duha, a Lidija je svojim stilovima pokazala da je na dobrom putu.“

  1. Koje pjesme i zbirke su ti najdraže i zašto?

Najdraže pjesme i zbirke su: „Zemljo moja“, „Zvijezda našeg Sibira“, „U nama“ i pjesma „Između vječnosti i trenutaka“ po kojoj je zbirka dobila ime. To su pjesme koje su najranije nastale. Izdvajaju se emocijom i uspomenama koje nose sa sobom. Zbog toga su mi veoma drage.

  1. Kakve su reakcije tvoje čitalačke publike nakon objavljivanja i promocije zbirke?

Moja zbirka je veoma prihvaćena i to me raduje jer želim da utičem na svoje vršnjake i podstaknem ih da što više čitaju poeziju uopšte, ali i da sami stvaraju.

  1. Šta je skriveno iza naziva „Između vječnosti i trenutka“?

Kao što je rekao recenzent moje zbirke nastavnik srpskog jezika Branko Pivašević: „Sve počinje trenutkom, a odlazi u vječnost. Vječnost treba zaslužiti. To je privilegija samo odabranih“. Čovjek je po svojoj prirodi vezan za prošlost. Ljudi čeznu za trenutnim uživanjem. Nasuprot tome, duhovno stvaralaštvo je besmrtno. Ono ostaje zauvijek „Između vječnosti i trenutka“ je granica između materijalnog, prolaznog i duhovnog, besmrtnog. Stvaraoci su ljudi koji čeznu za besmrtnošću, a njihova djela im to omogućavaju.

  1. Kakav je bio izbor korica za jedan ovakav važan projekat?

Mislim da je ljepota u jednostavnosti, a u isto vrijeme sam nastojala da zbirka bude prepoznatiljiva i zapamćena po njenom sadržaju, da u prvi plan dođu misli koje ona sadrži, ali i da korice budu vjerne emocijama koje pjesme nose u sebi. Zbog toga sam odabrala tamnocrvenu boju koja simbolizuje toplotu, ljubav, ali i krv. Ona nagoviještava misaone, ljubavne i rodoljubive pjesme. Ivice korica kao da su potonule u crnu boju, koja simbolizuje beznađe, patnju i misticizam. Središnji dio izranja iz teme i na sebi nosi naslov ispisan slovima zlatne boje koja simbolizuje neprolaznost za kojom čezne čovjek razapet između svjetlosti i tame.

  1. Kakvi su tvoji planovi za budućnost kada je riječ o pisanju?

Planiram nastaviti pisati, ali još uvijek nemam jasne planove o tome da li ću nastaviti objavljivati zbirke poezije.

  1. Pokazala si da se izražavaš pjesničkim jezikom. Planiraš li nastaviti pjevati tim već sada ustaljenim jezikom?

Nastojaću da zadržim stil kojim pišem, ali i da usavršim način pisanja proze. Za to je potrebno mnogo truda i čitanja, ali i talenat.

  1. Da li po tebi mlad čovjek iz male sredine može svojim djelima da utiče na društvo?

Optimistična sam po tom pitanju i smatram da čovjek uz mnogo truda i volje može da pomjeri stvari na bolje. Ovaj stav je jedan od razloga zašto sam objavila zbirku.

  1. Na kraju nam reci kako se može doći do tvoje knjige?

U ponedljeljak, 17.10.2016. godine na šestom času, dakle od 12:00 od 12:45 u holu Naše škole predstaviću i potpisivaću svoju knjigu svim zainteresovanim čitaocima, a knjiga se može kupiti i u školskoj biblioteci već od ponedjeljka.

 

Dragana Đukić, III1 gimnazije

za-novinarsku

Andrea Ivanović, II1 gimnazije

Andrea Ivanovic, I1 gimn.