Gimnazijalci posjetili Sajam knjiga u Beogradu

U Beogradu je od 22. do 29.10.2017. godine održan 62. Međunarodni sajam knjiga pod sloganom “Ključ je u knjigama” koji su 27.10.2017. godine posjetili i učenici naše škole. Razredi III1, IV1 i IV2  gimnazije u pratnji razrednih starješina: Nevene Stamenić, Julije Ugren i Dijane Lazić u ranim jutarnjim časovima uputili su se ka Beogradu. Učenici su stigili u Beograd oko 10 časova. Vrijeme  od dolaska  do 12:30 časova proveli su na Sajmu razgledajući, tražeći i kupujući knjige iz različitih oblasti. Ovogodišnji sajam se održao na površini od 30.000  m2 gdje je prisustvovalo 500 izlagača od kojih je 116 iz inostranstva. Ove godine umjesto zemlje počasni gost je bio njemački jezik. Programom “Četiri zemlje jedan jezik” predstavljeno je više od 40 autora iz Njemačke, Austrije, Švajcarske i Lihtenštajna, među kojima je i nobelovka Herta Müller. Različitim programima tokom Sajma obilježeno je 800 godina od krunisanja Stefana Prvovjenčanog, 250 godina Filipa Višnjića, 125 godina od rođenja Ive Andrića, 150 godina od smrti Šarla Bodlera, vijek od smrti Vladislava Petkovića Disa i Milutina Bojića, 170 godina Njegoševog “Gorskog vijenca”, pet decenija od izdavanja romana “Sto godina samoće” Gabrijela Garsije Markesa i “Derviš i smrt” Meše Selimovića.  Nagrada za izdavački poduhvat  godine ravnopravno je pripala knjigama “Savremena nemačka drama” u izdanju “Zepter Book World” iz Beograda i “Sto predstava baleta i umetničke igre naših prostora” koju su objavili “Cicero” i “Orion Art” (Beograd).Nagrada za najbolju dječju knjigu godine pripala je Jasminki Petrović za naslov “Sve je u redu” u izdanju “Kreativnog centra”. Najbolji izdavači iz dijaspore u 2017. godini su Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske za Enciklopediju Republike Srpske i Književna zadruga Srpskog nacionalnog saveta iz Podgorice za knjigu “Ćirilični natpisi Stare Hercegovine” Gorana Ž. Komara. Na ceremoniji zatvaranja uručene su nagrade izdavačkim kućama “Akademska knjiga” i “Laguna” koje su glasovima akreditovanih novinara izabrane za kuće sa najprofesionalnijim odnosom prema medijima. Nagrada u kategoriji najbolji izdavač je pripala Akademskoj knjizi, drugo mjesto je zauzela Laguna, a treće Arhipelag. Novinarska nagrada je dodijeljena 23. put, a u komisiji su bili Dragan Bogutović, predsjednik, (“Večernje novosti”), Tatjana Nježić (“Blic”), Marija Miljević Rajšić (RTS) i Meliha Pravdić (Radio Beograd).

Nakon posjete Sajmu, učenici su iskoristili slobodno vrijeme za šetnju Knez Mihajlovom ulicom, obilazak Kalemegdana i Tržnog centra “Ušće”, a u 19:30 časova su se uputili ka Srpcu. Učenici i profesori su prezadovoljni posjetom ovogodišnjem Sajmu knjiga, te ponudom literature.

Vladana Kragulj, IImt

Vladana Kragulj, IImt