Fudbalske sudije naše škole

Srbac je oduvijek bio rasadnik fudbalskih talenata, ali pored fudbala, još od 1996. godine razvila se i sudijska organizacija koja se danas naziva Udruženje fudbalskih sudija i instruktora kroz koju je prošlo preko 70 sudija. Sve jedan srbački fudbalski sudija je osnovnu sudijsku obuku prošao kod instruktora i najboljeg fudbalskog sudije Dragana Marića. Tako su i učenici naše škole takođe prošli obuku za fudbalske sudije i samim tim postali neki od njih.

Višnja Sančanin sudi od svoje šesnaeste godine. Ljubav prema fudbalu od malih nogu navela ju je da pored igranja fudbala, svoje slobodno vrijeme upotpuni sa još jednom aktivnošću vezanom za fudbal, a to je suđenje. Ove sezone počela je suditi Četvrtu ligu Republike Srpske, a paralelno sa njom sudi još i Petu ligu Republike Srpske. Njene ambicije su da sljedeće godine, nakon oporavka od povrede, pređe i na Treću ligu Republike Srpske. Utakmica koju pamti se igrala u Bajincima između FK „Mladost“ Bajinci i FK „Polet“ Sitneši. Pamti je zbog toga što je tada prvi put bila glavni sudija na Petoj ligi, što je značilo veliku odgovornost za nju. Često kada ide na neka mjesta na kojima ranije nije sudila, igrači je znaju shvatiti olako zbog toga što je žensko, ali poslije utakmice igrači joj čestitaju na dobro odsuđenoj utakmici jer su očekivali manje od žene. Omiljeni sudija joj je Fagani koji trenutno sudi Svjetsko prvenstvo. Višnja je iskoristila priliku da pozove sve ljude željne akcije i jakog autoriteta da se pridruže sudijskoj ekipi.

Vuk Bajić sudi više od godinu dana. Zbog ljubavi prema fudbalu i strasti za sportom, odlučio je da postane sudija i da dijeli pravdu na terenu. Trenutno sudi Petu ligu Republike Srpske, ali kada počne druga polusezona, počeće suditi Četvrtu ligu. Njegova želja je da sudi na Svjetskom prvenstvu. Jedna od utakmica koju pamti se igrala između ekipe Nožičkog i ekipe Kosjerova koja je skoro bila prekinuta i zbog nepoštovanja njegove odluke skoro je došlo do fizičkog obračuna. Jedan od Vukovih uzora je Pierluigi Colina. Takođe je izjavio da na početku utakmice dosta igrača pokaže poštovanje, ali kako utakmica odmiče, sve više i više se ne poštuju odluke, a ni stav sudije. Smatra da će s vremenom to biti drugačije i da će igrači sve više poštovati njegove odluke.

Tea Novaković jedna je od najmlađih sudija u Područnom fudbalskom savezu Gradiška. Sudija je postala u septembru ove godine. Pošto dolazi iz fudbalske porodice, ljubav prema sportu naslijedila je od mnogobrojnih članova porodice, a posebno ljubav prema suđenju koju je naslijedila od oca. Trenutno sudi Područnu omladinsku ligu. Smatra da biti fudbalski sudija nije baš lako. Utakmica koju posebno pamti je utakmica koja se odigrala u Srpcu između kadeta „Sloge“ i „Potkozarja“ na kojoj se desio incident zbog kojeg je i prekinuta. Kao svog uzora navela je Pierluigi Colinu. Njena želja je da postane sudija sa FIFA licencom. Kako sudi kratko vrijeme, kaže da nije bilo predrasuda, ali je bilo par negativnih komentara. Koliko je poštuju zavisi od igrača do igrača, ali smatra da bi igrači vjerovatno više poštovali sudije kada bi znali koliko je teško biti sudija.

Luka Cetić kaže da mu se suđenje svidjelo  zbog druženja i dobre atmosfere koja vlada u sudijskoj ekipi. Sudi Petu ligu Republike Srpske koja se još naziva i Opštinska liga. On kaže da sudija nije lako biti, jer igrači dosta ne poštuju mlade sudije. Utakmica koja mu je ostala u sjećanju je polufinale kupa  između ekipe Poveliča i Prijebljega, zbog toga što je na utakmici izbio malo veći incident. Svog sudijskog uzora nema.  Smatra da bi što više ljudi trebalo suditi zbog upoznavanja novih ljudi i stvaranja novih prijateljstava.

Đorđe Gužvić je od djetinjstva u fudbalu i sudi već godinu dana, a fudbalski sudija postao je zbog mogućnosti brzog napretka. Sudi Četvrtu i Petu ligu Republike Srpske. Smatra da nijedna utakmica nije sama po sebi laka i da u utakmicu treba ući sto posto kako bi se izbjegle greške. Pamti svoju prvu utakmicu koja je bila derbi pionira u Lijevču, gdje je izbio incident. Njegov sudijski uzor je Pierluigi Colina. Đorđe kaže da na svakoj utakmici treba ući u prijateljski odnos sa igračima i da treba sa svima pričati kako bi se lakše podnijele greške mladih sudija. Za kraj je rekao da što više mladih treba da ide u sudije, jer ne znaju šta propuštaju.

Nikola Radojčić sudi više od godinu dana i fudbalski sudija je postao zato što mu se suđenje svidjelo. Sudi Petu ligu Republilke Srpske. Uvijek će pamtiti utakmicu između ekipa Poveliča i Prijebljega zbog incidenta koji je izbio na njoj. Rekao je da nije lako biti sudija, pogotovo mladi sudija,  zbog nepoštovanja igrača. Svog sudijskog uzora nema, ali zato mu je glavni cilj da što više napreduje u suđenju.

Stevan Ćetojević sudi skoro dvije godine. Ljubav prema fudbalu navela ga je na to da počne i sa dijeljenjem pravde na utakmicama. Trenutno sudi Petu ligu Republike Srpske. Stevan kaže da lakoća suđenja zavisi prvenstveno od nas samih, ali i od tima kojem sudi. Svoju prvu utakmicu sudio je pionirima i pamti je po tome što skoro nijedan faul nije svirao. Njegov stric Darko Ćetojević, koji je takođe bio sudija, za njega predstavlja uzor.  Smatra da poštovanje igrača prema sudiji zavisi od kvaliteta suđenja.

Tea Novaković  Ipit

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *