Dvodnevni izlet u Hercegovinu

U periodu od 27.5. do 28.5.2016. godine, 27 učenika iz II1 i II2 gimnazije predvođeni razrednim starješinama Julijom Ugren i Dijanom Lazić obišli su Trebinje i hercegovačke manastire. Krenuli su u petak u ranim jutarnjim satima  (oko 2.00 časova) iz Srpca. Put je vodio preko Banjaluke, Jajca do prvog stajanja u Jablanici. Putovanje se nastavilo preko Mostara i njegovog kratkog obilaska, zatim Neuma i do Trebinja.  U Mostaru su posjetili centar grada i stari most. Nakon toga je uslijedila posjeta manastiru Žitomislić te odmor na plaži u Neumu te dlazak u Trebinje, gdje su učenici imali slobodno vrijeme i prenoćište u hotelu „Viv“. Ujutro, poslije doručka, učenici su obišli Hercegovačku Gračanicu i manastir Duži u okolini Trebinja gdje su veoma prijatno dočekani. Nakon manastira, krenuli su u obilazak grada na Trebišnjici, sa svim njegovim znamenitostima. Neke od znamenitosti su: Stari grad, Muzej  Hercegovine, Arslanagića most i Dučićeva Gračanica. Vratili su se na ručak u hotel i krenuli ka Srpcu. Pri povratku su navratili u manastir Tvrdoš i još jednom odmorili u Jablanici,  gdje su se gostili svježe pečenom jagnjetinom. Putnici su u Srbac stigli pola sata nakon ponoći.

Poseban utisak na učenike je ostavio rad ćiriličkog udruženja u Trebinju koji diže svijest tamošnjim ljudima o upotrebi ćirilice. Učenicu II1 gimnazije, Severinu Petković, smo upitali o njenim utiscima i ona je izjavila: “Sve mi se svidjelo osim hotela i recepcionara koji nisu bili baš prijatni. Trebinje je jako lijep grad u kome se može mnogo toga vidjeti. Neum je mali grad, ali prijatan, iako nema mnogo znamenitosti. Najviše od svega mi se svidio Mostar i turski stil prisutan u mostarskim kafićima.“

 Slavica Mitraković, II1 gimn.
Ognjen Krčmar, II1 gimn.