Debatni klub naše škole organizovao debatu na temu “Polna diskriminacija”

Dana 4.11.2017. godine u organizaciji Debatne sekcije naše škole i Centra za kulturu dijaloga BiH održana je radionica na temu „Polna diskriminacija“. Takođe je održana i debatna runda između učenika naše škole Stefana Žujića, Marka Miljevića i Igora Večernovića i bivših učenica naše škole Jovane Tatić i Sonje Milinčić, koje su se rado odazvale pozivu da učestvuju i doprinesu radionici i debati. Dvadesetak učesnika prisustvovalo je debati i radionici koju je organizovao profesor folozofije i sociologije Mladen Ugren.

Profesor Ugren je iskoristio priliku da nas upozna sa ciljem radionice kao i da se zahvali CKD-u i svim učesnicima: „Cilj radionice je upoznavanje sa vrijednostima demokratskog društva, sa lošim posljedicama, ukoliko se dešava bilo koja vrsta diskriminacije, kao i sa mjerama koje se mogu poduzeti da bi se ona spriječila. Radionica i debata su ispunile očekivanja učesnika. Zahvaljujem se psihologu Željki Babić i profesorici Dragici Pezerović koje su pomogle u pripremi radionice, Dragoslavu Saviću koji nam je pružio tehničku podršku, bivšim učenicama Jovani Tatić i Sonji Milinčić, te svim ostalim prisutnim učenicima. Posebno bih se zahvalio CKD-u koji nam je omogućio održavanje debatnog druženja uz potpunu finansijsku podršku za realizaciju pomenutih aktivnosti.“

Kapiten debatne grupe učenika naše škole, Stefan Žujić, rekao je: „Radionica i debata su bile poučne, eduklativne, informativne, te se nadamo da smo dali svoj doprinos u uočavanju ovog globalnog problema.“

Marko Miljević, učenik prvog razreda gimnazije i član Debatne sekcije, izjavio je: „Kao učenik prvog razreda u Debatnoj sekciji sam nepuna dva mjeseca i zbog toga je ovo za mene bilo jedno veliko iskustvo. Budući da sam prvi put učestvovao na debatnom takmičenju, ovo je na mene ostavilo prilično pozitivan utisak“, a Sara Žujić, takođe učenica prvog razreda gimnazije i članica Debatne sekcije izjavila je: „Veoma mi je drago što sam učestvovala u ovakvoj vrsti takmičenja koje je ostavilo snažan utisak na mene.“

Svoje oduševljenje iskazao je i član Debatne skcije Igor Večernović: „Budući da mi je ovo prvo debatno takmičenje, kao učeniku koji je tek upisao srednju školu, veoma sam ponosan na rezultat koji smo postigli za jako kratko vrijeme, te se radujem budućim debatnim susretima.“

Isidora Brkić, učenica trećeg razreda ekonomske škole koja je prisustvovala radionici i debati, takođe nije krila svoje oduševljenje : „Sama radionica i debatno takmičenje su mi bili veoma zanimljivi. Saznala sam mnogo novih informacija i mislim da bi trebalo biti više ovakvih dešavanja u našoj školi.“

Svi koji su prisustvovali ovom događaju izrazili su zadovoljstvo zbog stečenog iskustva i novog znanja o ovoj veoma bitnoj temi i nadu da će se u našoj školi u budućnosti održati još ovakvih radionica.

Lidija Nožanić, IV1 gimnazije

Dragana Đukić, IV1 gimnazije