Dan zaljubljenih u našoj školi

U našoj školi je u ime Dana zaljubljenih 14.02.2023. godine organizovana aktivnost u skladu sa značenjem ovog praznika. Naši zaljubljeni učenici su jedni drugima anonimno davali papiriće sa porukama putem kutije koja je bila postavljena u holu škole. Učenici bi napisali poruke i stavili ime primaoca, pa ih ubacili u pomenutu kutiju. Dan poslije, 15.02.2023. članovi Savjeta učenika su podijelili poruke namijenjene drugim učenicima. Ova aktivnost se u našoj školi praktikuje već dvije godine i u našem razgovoru sa učenicima smo dobili sveukupan utisak da im je ova ideja  veoma  interesantna. Nekoliko učenika se izjasnilo da je poruke isključivo slalo u znak prijateljstva, što je isto jako dirljivo.

Dan zaljubljenih, ili čak Dan svetog Valentina ili Valentinovo, kako ga još neki zovu, dobio je naziv po biskupu grada Terne,  svetom Valentinu, koji se nalazio u okolini Rima. Poginuo je mučenički u 63. godini svog života i sahranjen je na

mjestu gdje je kasnije i podignuta crkva u 14. vijeku. Veza između svetog Valentina i ljubavi je na osnovu legende da je on vjenčao mladu hrišćanku i rimskog legionara. Time je rimski legionar preuzeo religiju svoje voljene dok nisu oboje smrtno oboljeli. Vjeruje se da je sveti Valentin ovo dvoje ljudi vjenčao na samrtnoj postelji.
U engleskoj tradiciji se vjeruje da je ovaj praznik potekao tako što rimski papa nije dozvoljavao svojim vojnicima ženidbu smatrajući da će ih to odvući u želji za borbom  i odnijeti njihovu punu snagu i žar tokom borbe. Sveti Valentin je bio onaj koji je tajno vjenčavao vojnike i njihove voljene izabranice. Navodno je otkriven, bačen u tamnicu i glava mu je odrubljena 14. februara. U njegovo ime ljudi su počeli slaviti ovaj dan kao dan ljubavi.
Mnoge zemlje u kojima je zastupljena islamska religija kao što su Uzbekistan, Turkmenistan, Malezija, Indonezija, Iran, Saudijska Arabija i Pakistan ne slave ovaj dan.

Novinar:
Sonja Mikić IIet