Članovi Crvenog krsta naše škole učestvovali u pokaznoj vježbi Civilne zaštite

Dana 31. 10. 2018. godine u OŠ „Vuk Karadžić“ u Sitnešima organizovana je pokazna vježba Civilne zaštite u vidu simulacije zemljotresa i požara. U vježbi su učestvovali: vatrogasna jedinica, policija, hitna pomoć i članovi Crvenog krsta Srbac, među kojima su bili: Marko Grabovac, Marko Miljević, Darija Milanović, Ivana Ivanović, Anamaria Ljubojević, Nadežda Gavrić, Rada Novaković, Dejana Malinović, Jovana Glumac, Luka Lakić i Milan Bosančić. Inicijator projekta je bila Republička uprava civilne zaštite. Nakon simulacije zemljotresa pozvana je vatrogasna jedinica, kojoj je direktorica škole predala kratak izvještaj o stanju poslije zemljotresa. Učenici koji nisu bili ugroženi evakuacionim putem su, u pratnji nastavnika, napustili školski objekat, a oni koji su se nalazili u ugroženoj prostoriji evakuisani su kroz prozore uz pomoć vatrogasaca. Zadatak policije bio je da omogući nesmetan prolaz vozilima hitne pomoći. Jedna od uloga vatrogasaca bila je i ta da unesrećene dovedu do članova Crvenog krsta koji su im pružili prvu pomoć. „Naša ekipa je vodila brigu o šestoro povrijeđenih. Susreli smo se sa povredama u vidu zatvorenog preloma nosa, raznih posjekotina na licu i rukama, te povredama grudnog koša, a dva lica su trebala psihosocijalnu podršku. Nakon toga je naša ekipa, zajedno sa medicinskom sestrom, povrijeđene premjestila u kola hitne pomoći“, izjavila je članica Crvenog krsta Ivana Ivanović. Po završetku izvršena je analiza vježbe tokom koje su se prisutnima obratili načelnik Opštinskog štaba civilne zaštite Borivoja Vrsajković, direktorica škole Vesna Savić te direktor Republičke uprave civilne zaštite Mile Međed. Zaključeno je da je vježba uspješno realizovana i da bi se u budućnosti moglo očekivati još sličnih projekata.

Sonja Stojičević IV1 gimn.
Ivona Stojić IV1 gimn.
Isidora Cvijetić IV1 gimn.