„Bastien i Bastiena“ u našem gradu

Dana 16.10.2019. godine u 12:00 časova 183 učenika, zajedno sa predmetnim profesorima, imala su priliku da pogledaju jedno od Mocartovih najranijih opera, „Bastien i Bastiena“. Ova satira je pastoralnog žanra koji je u to vrijeme preovladao. Radnja govori o dvoje mladih koji su zaljubljeni ali i o njihovom slijepom vjerovanju u čarobnjaka Colasa koji bi trebao spasiti njihovu ljubav. Samo kad ne bi bilo slijepe naivnosti jer je čarobnjak ništa drugo nego prodavač magle. Ova komična opera prevedena na srpski jezik, traje oko sat vremena, dinamična je i ima i govorne i pjevane dijelove. Ovu operu izvela su nam 4 člana Udruženja „Koral“ podijeljena po ulogama. Ulogu Bastiena igrao je Ileš Bečei, a Bastiene Klaudija Krkotić. Pored glavnih uloga, lik čarobnjaka Colasa tumačio je Ahmed Juhić. Opera je održana uz pratnju klaviristkinje Belinde Krnić. Udruženje „Koral“ je ovu operu premijerno izvelo u septembru, a opera je podržana od strane Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske. Mihaela Majstorović, učenica IV2 gimnazije, zadovoljna operom izjavila je: „Ovo je bilo veoma lijepo iskustvo kojem učenici naše škole nemaju priliku da inače prisustvuju. Iznenađujući je bio broj učenika koji se odazvao. Nadam se da će ubuduće biti više prilika da prisustvujem operskim izvođenjima jer me je glas operske pjevačice koja je tumačila lik Bastiene očarao“.

 

Gabrijela Čekić, II gimn.

Anđela Stanišljević, II gimn.