AKCIJA „IDEMO NA MARS“ SVE POPULARNIJA U NAŠOJ ŠKOLI

Dana 18.2.2022. godine u našoj školi realizovana je akcija „Idemo na Mars“ koja se sprovodi  već nekoliko godina zaredom. Cilj ove akcije je da se učenici na jedan dan nađu u ulozi rukovodstva i profesora škole, te da vide kakve obaveze i zadatke oni imaju. Ove godine su profesori, ali i direktor, dobili svoju zamjenu tako da je akcija realizovana uspješno.

Profesorica istorije, Svetlana Milošević izjavila je: „ Akcija „Idemo na Mars“ se u našoj školi realizuje već duži niz godina i na zanimljiv način približava učenicima obaveze i zadatke koje imaju direktor,pedagoško-psihološka služba i profesori. Mislim da je svakako najveći izazov pripremiti se i održati čas. Učenici koji su prethodnih godina realizovali časove istorije su se uglavnom dobro snalazili u ulozi predavača. Jedna učenica je čak pripremila čas utvrđivanja i odlično se snašla u procjeni nivoa znanja koje su njeni drugari iz odjeljenja tada pokazali. Ove godine mijenjao me učenik III1g Vukašin Vujinović i veoma se dobro snašao u ulozi predavača. Realizovao je novu nastavnu jedinicu  i tokom predavanja je postavljao pitanja, te podsticao učenike da razmišljaju i zaključuju. Na času sam stekla utisak da su učenici aktivno slušali i usvojili gradivo. Smatram da bi Vukašin sigurno dobro radio ovaj posao jer je uvjerljiv, ima stav i izraženu osobnost.  Ova akcija je dobra jer pomaže da se prevaziđe jaz između učenika i nastavnika. Takođe, učenici obično zaključe da posao prosvjetnog radnika nije nimalo lak i ne bih imala ništa protiv da se u školi organizuje više ovakvih akcija.“

U ulogama profesora našli su se brojni učenici, a neki od njih su učenik III1 gimnazije Vukašin Vujinović  i učenica III2 gimnazije Nina Obad.

„Danas sam na času istorije mijenjao profesoricu Svetlanu Milošević. Tokom časa sam obrađivao lekciju „Izgradnja srpske države i vladavina ustavobranitelja“. Bilo mi je potrebno otprilike tri  dana da se pripremim za čas, a tokom predavanja koristio sam se prezentacijom. Smatram da sam se, iako je profesorica istorije odličan profesor, dobro snašao u njenoj ulozi. Uvidio sam da je posao profesora zahtjevan i da, iako istorija spada u jedan od mojih omiljenih predmeta, ne bih volio raditi taj posao“ izjavio je Vukašin Vujinović,  dok je Nina Obad dodala : ,,Mijenjala sam profesoricu srpkog jezika Branku Keser. Tog dana je po planu bio pismeni zadatak, pa sam  učenicima podijelila dvije teme, a zatim im dala uputstvo za rad i ukratko ih uvela u teme. U  ostatku časa sam obilazila učenike i pratila njihov rad, te im po potrebi pružala pomoć.  Biti u ulozi profesora bilo mi je baš zanimljivo i nadam se da ću i sljedeće godine imati priliku da učestvujem u ovoj akciji. Iako mi se veoma dopalo, nisam sigurna da bih mogla svaki dan raditi taj posao.“

Novinar:Marijana Mrđa, IIg.