Srednjoškolcima skrenuta pažnja na problem trgovinom ljudima

 

Dana 18. 10. 2017. godine povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima prikazan je film “Sestre” u srbačkom Domu kulture. U 12 časova okupljeni učenici prvih i drugih razreda naše škole imali su priliku čuti govor predstavnice Crvenog krsta BiH, Ane Ćirić, koja je ukazala na problem, oblike i mjere zaštite od postanka potencijalne žrtve trgovine ljudima. Učenici su zatim pogledali film namijenjen baš njima. Kroz potresne scene filma učenici su shvatili kroz šta prolaze žrtve trgovine ljudima i koliko je ovaj problem ozbiljan. Pažnja je skrenuta na problem maloljetnica bez pratnje kao posebne ranjive kategorije i potencijalnih žrtava trgovine ljudima. Učenici su naučili da je trgovina ljudima (Trafficking) nedozvoljena trgovina ljudskim bićima radi sticanja velike materijalne koristi zloupotrebom ljudi. Trgovina ljudima je oblik organizovanog kriminala kojim se ozbiljno krše ljudska prava, razvija korupcija i ugrožava zdravlje pojedinca, ali i čitavog društva. Posle trgovine drogom i oružjem, trgovinaljudima spada u najrasprostranjeniji vid organizovanog kriminala.

AKO PLANIRAŠ DA IDEŠ U INOSTRANSTVO DA RADIŠ, STUDIRAŠ ILI POSJETIŠ PRIJATELJE, PRIJE NEGO ŠTO OTPUTUJEŠ, URADI SLJEDEĆE:

 • Provjeri da li je agencija preko koje se nudi posao pouzdana
 • Dobro se raspitaj o detaljima posla koj ti se nudi
 • Raspitaj se da li je neko preko te agencije već dobio legalan posao
 • Provjeri kakvi su bili usovi rada na poslu kojise preko agence nudi
 • Provjeri dali je potrebna radna viza (sa turističkom vizom ne možeš naći regularan posao)

OBAVEZNO!   

 • Dokumenta uvijek nosi sa sobom i nemoj ih davati drugim osobama.
 • Pre polaska u inostranstvo iskopiraj pasoš i kopije ostavi na sigurnom mjestu.
 • Porodici i prijateljima ostavi podatke gdje i skim ideš.
 • Saznaj brojeve telefona diplomatskih predstavništava SCG u zemlji u koju putueš.
 • Kada stigneš kontaktiraj ambasadu svoje zemlje oni zastupaju tvoje interese.
 • Održavaj redovne kontakte sa porodicom.
 • Odredite jedan dan u nedelji kada ćete se obavezno čuti.
 • Ako pri dolasku u inostranstvo shvatiš da obećano nije ispunjeno – oprez! Potraži pomoć.

 

Naši učenici su zainteresovano slušali predavanje, pratili film i smatraju da je veoma poučan.

Vladana Kragulj, II mt

Vladana Kragulj, IImt